Belka
Poniedziałek, 28 Września 2020   imieniny: Marek, Wacław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uwaga na aquaplaning – Jak bezpiecznie prowadzić auto podczas ulewy

Data publikacji: 2017-10-17, Data modyfikacji: 2017-10-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Uwaga na aquaplaning – Jak bezpiecznie prowadzić auto podczas ulewy

Przed nami jesienne ulewy, a zbliżająca się pora roku przyniesie ze sobą długie, ciemne wieczory i częste opady. Niespodziewany deszcz i kałuże na drogach mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji, kiedy samochód zaczyna niekontrolowanie ślizgać się po mokrej nawierzchni. Ryzyko aquaplaningu jest największe podczas jazdy w koleinach i zakrętach, gdzie między oponą a nawierzchnią drogi może być nawet kilka centymetrów wody. Możesz jednak jeździć bezpiecznie nawet przy deszczowej pogodzie, o ile pamiętasz o kilku podstawowych sprawach.

Podczas deszczu najważniejsze znaczenie mają dwa czynniki: prędkość i stan opon. Kiedy nawierzchnia jest pod warstwą wody, a opony Twojego auta są zużyte, po pierwsze zwolnij.

„Ulewa i kiepskie opony to niebezpieczna kombinacja. Ale jeśli jedziesz za szybko, samochód może ślizgać się nawet, jeśli masz dobre opony. Podczas ulewnego deszczu należy zmniejszyć prędkość jazdy nawet o 15-20 km/h, aby wytłoczenia bieżnika w oponie zdążyły usunąć całą wodę zgromadzoną między oponą a nawierzchnią drogi” – wyjaśnia Matti Morri, Manager ds. technicznej obsługi klienta w Nokian Tyres.

Ryzyko aquaplaningu to poważna sprawa nawet jeśli masz świetne opony, a w przypadku zużytego ogumienia jest niemal nieuniknione. W teście przeprowadzonym przez fiński magazyn Tekniikan Maailma, w przypadku niezużytych letnich opon z najwyższej półki zjawisko aquaplaningu na prostej drodze zaobserwowano kiedy warstwa wody na asfalcie sięgała 6 milimetrów, a samochód poruszał się z prędkością 80 km/godzinę. Zużyte opony letnie wpadały w poślizg już przy 70 km/godzinę, a zimowe opony o wyższym współczynniku tarcia wypadły jeszcze gorzej.

Wielkie jesienne wyzwania dla opon

Kierowcy często zużywają opony letnie jesienią i kupują nowy komplet na wiosnę – mimo, że korzyści posiadania nowego kompletu opon są największe właśnie w miesiącach jesiennych. 

„Im nowsza opona, tym lepiej sprawdza się we wszystkich warunkach. I odwrotnie – im starsza opona i płytszy bieżnik, tym większe ryzyku aquaplaningu. To dlatego, że liczba i głębokość rowków jest niewystarczająco, aby skutecznie przechowywać wodę pomiędzy oponą a nawierzchnią” – mówi Morri.

Głębokość bieżnika w nowej oponie letniej wynosi około osiem milimetrów. Przepisy prawa dopuszczają do użytku na drodze opony, w których głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetrów, ale w rzeczywistości jazda z takimi oponami nie należy do bezpiecznych. Opony należy wymieniać, gdy głębokość bieżnika wynosi około czterech milimetrów. Przy płytszym bieżniku możliwości uniknięcia aquaplaningu znacznie spadają. Duży wpływ na zachowanie samochodu podczas deszczowej pogody ma również ciśnienie w oponach. Opłaca się regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, jako, że zbyt niskie ciśnienie zwiększa ryzyko aquaplaningu i wpływa na właściwości jezdne opon.

Przewidywanie kluczem do sukcesu

Zjawisko aquaplaning zachodzi, gdy pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi tworzy się warstwa wody. Jest to uczucie porównywalne do ślizgania się po wodzie. Samochód przestaje reagować na ruchy kierownicą i traci przyczepność. Pojazd, którym nie można sterować, może spowodować nieprzewidywane problemy.

Kierowca powinien przewidzieć sytuację potencjalnie niebezpieczną i unikać jazdy w koleinach.

„Nie rozumiem, dlaczego tak wielu kierowców jeździ w koleinach nawet podczas deszczu – to właśnie w takiej sytuacji ryzyko aquaplaningu jest największe. Jazda w koleinach powoduje dodatkowo zużywanie się opon, bo asfalt jest szorstki. To kolejny powód, dla którego lepiej unikać jazdy w koleinach” – zaznacza Morri.

Jeśli mimo zastosowania wszystkich środków ostrożności dojdzie do aquaplaningu, ważne, aby zachować spokój i odpowiednio zareagować. Wciśnij sprzęgło, zwolnij hamulec gazu i stabilnie trzymaj kierownicę. Nie kręć kierownicą – samochód, który wpadł w poślizg, nie będzie reagował.

Wskazówki dotyczące jazdy w ulewnym deszczu

 1. Zredukuj prędkość
 2. Unikaj jazdy w koleinach wypełnionych wodą, gdzie ryzyko aquaplaningu jest największe
 3. Jedź na oponach, które są w dobrym stanie i mają bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm
 4. Sprawdź ciśnienie w oponach
 5. W przypadku aquaplaningu zachowaj spokój, wciśnij sprzęgło, zwolnij hamulec gazu i stabilnie trzymaj kierownicę

Jak reagować w przypadku aquaplaningu

 • Zachowaj spokój!
 • Wciśnij sprzęgło i zdejmij nogę z gazu, aby zwolnić.
 • Nie wykonuj ruchów kierownicą; zamiast tego trzymaj się kierunku jazdy aż samochód nie odzyska przyczepności
 • W przypadku aquaplaningu nie hamuj ani nie przyspieszaj – takie ruchy dodatkowo zmniejszą przyczepność pojazdu.
Nokian Tyres, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: Nokian Tyres
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat giżycki – powiat centralnej części Pojezierza Mazurskiego, położony  we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Siedzibę powiatu stanowi miasto Giżycko.W skład powiatu wchodzą gminy: Giżycko, Ryn, Kruklanki, Miłki i Wydminy.

  Atrakcje turystyczne powiatu stanowią przede wszystkim liczne jeziora (ponad 110 - w tym Mamry i Niegocin), Twierdza Boyen w Giżycku zbudowana w latach 1844-1856, pokrzyżacki zamek położony w centrum Rynu, wzniesiony około 1377 r. czy też wiatrak typu holenderskiego z 2. poł. XIX w. Z zainteresowaniem turystów spotykają sie także rejsy statkami pasażerskimi Z Gizycka do Węgorzewa, Mikołajek i Rucianego-Nidy.


  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe - DK 59 i 63

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola